2018. május 23.
Jáger Bence, az Építőmérnöki Kar (ÉMK) Hidak és Szerkezetek Tanszék doktorjelöltje áprilisában megkapta a 2018-as Vinnakota-díjat az acél trapézlemez-gerincű tartókon végzett kutatásaiért. Ezzel az elismeréssel a szerkezetek stabilitásával foglalkozó, a PhD megszerzése előtt álló hallgatókat jutalmazzák meg. A díjat a nemzetközi professzorokból álló zsűri ítéli oda a legígéretesebb hallgatónak, aki előadóként részt vesz az évente megrendezett Annual Stability Konferencián. Az eseményt Észak-Amerika legnagyobb acélszerkezeti bemutatójával (NASCC: The Steel Conference) együtt tartják az Amerikai Acélszerkezeti Szövetség (AISC) szervezésében. A díj elnyeréséhez több feltételnek is teljesülnie kell.
Tóth Flóra interjúja
Tóth Flóra: Először is gratulálok a díjhoz. Amikor kiutaztál a 2018-as Annual Stability Konferenciára, számítottál rá, hogy esetleg díjazott leszel?
Jáger Bence: Köszönöm. Nem tudtam, hogy felterjesztenek, így teljesen hidegzuhanyként ért az egész. A konferencián én voltam az első előadó, de ez még nem adott okot bármiféle gyanakvásra. Pedig ez már önmagában elismerés, mivel általában egy rendezvényen ekkor a legnagyobb a hallgatóság létszáma. Ilyenkor a konferencia elnök, aki tulajdonképpen moderálja az egészet, mutatja be az előadókat. A felkonferálásnál tudtam meg, hogy az idei Vinnakota-díjat nekem ítélték oda. Ezt követően megtartottam az előadásomat. Hozzáteszem, általában el szokott múlni a drukk a prezentációk közben, most azért tovább megmaradt a gombóc torkomban.
TF: Rögtön meg is kaptad a díjat?
JB: Igen, lement a szekció, és utána volt az átadás.
TF: Hol és milyen konferencián történt mindez?
JB: A NASCC és azon belül az Annual Stability Konferencia egy vándor rendezvény, amelyet minden évben valamelyik amerikai nagyvárosban rendeznek meg. Idén a Maryland-i Baltimore adott helyet a rendezvénynek. Ez egy 4 napos konferencia, amely elég nagy felhajtással jár. Acélszerkezetekkel foglalkozó cégek mutatják be tevékenységüket és termékeiket, ezzel párhuzamosan szakmai előadásokat tömörítő konferenciák zajlanak, ilyen az Annual Stability Konferencia is. Ami érdekesség, és számomra is új volt, hogy nem csak kutatók, hanem ipari szakemberek is nagyszámban látogatják az előadásokat. Ennek oka, hogy a meghallgatott előadásokkal az amerikai tervezői jogosultság megszerzéséhez vagy megújításához szükséges krediteket lehet szerezni.
TF: Pontosan mit takar ez a díj?
JB: A díjjal egy névre szóló plakettet és honoráriumot kaptam. Illetve Dunai László professzor úr (Dunai László, az Építőmérnöki Kar dékánja – a szerk.) is kapott egy névre szóló plakettet a témavezetésért és kutatási háttér biztosításáért.
TF: Milyen kutatásért kaptad az elismerést?
JB: Acél trapézlemez-gerincű tartókkal foglalkozom, ami viszonylag új szerkezettípus. A lényege, hogy egyszerre kikönnyítjük és meg is erősítjük a szerkezetet. Úgy lehet a legkönnyebben elképzelni, mintha egy hagyományos I keresztmetszetű tartóból egy harmonikát készítenénk. A tartó középső függőleges „gerinc” elemét kicserélnénk egy hullámos lemezre, amely a hosszirányú terhelésre harmonikaként, a függőleges irányú terhelésre pedig merevített lemezként viselkedik. Ez a kialakítás számos kedvező tulajdonságot kölcsönöz, éppen ezért nemzetközileg is egyre inkább felkapott kutatási területnek számít. A díjat is részben az ilyen tartókon végrehajtott kutatási munka és eredmények alapján kaptam.
Övlemez-horpadás: laboratóriumi kísérlet és numerikus szimuláció
TF: A trapézlemez gerincű tartók még csak elméletben léteznek, vagy van olyan szerkezet, ahol ezt alkalmazzák?
JB: Számos helyen alkalmazzák hidakban és csarnokszerkezetekben. Magyarországon is van ilyen megépült híd, a szegedi M43 Móra Ferenc Tisza-híd. Az egész téma onnan indult, hogy a híd kivitelezésén töltöttem a kötelező egyetemi gyakorlatomat. Végül Dunai László professzor úr indított el ezen a területen. A hazai híd mellett volt lehetőségem Japánban – ahol a leginkább alkalmazzák ezt a konstrukciót – több hasonló kialakítású, akkor még épülő és megépült hidat is megtekinteni, ami fokozta a motivációt.
Akasi Kaikjó Japán
TF: És a javaslat után hogyan folytatódott az út?
JB: BSc és MSc hallgatóként TDK dolgozatokat készítettem, majd PhD hallgatóként is ezt az utat folytattam.
TF: Egy ilyen elismerés után nincs olyan érzésed, hogy készen vagy, lezárult ez a téma?
JB: Nem, abszolút nem érzem ezt, sőt, inkább az ellenkezőjét, mert egy díj egyfajta felelősség is szerintem. Másrészről a kutatómunkát egy folyamatosan bővülő, végtelen kirakózáshoz tudnám hasonlítani ahol, ha a helyére kerül egy darab, rögtön három új, eddig ismeretlen darab jelenik meg.
TF: Akkor folytatod a téma kutatását?
JB: Igen. A téma szerencsés, mert hazai szinten is van érdeklődés iránta. Jelenleg is zajlik a Hidak és Szerkezetek Tanszéken kutatás nemzetközileg is kimagasló kísérleti háttérrel, és persze a jövőbeli kutatási irányokra is vannak ötletek. Azt látom, hogy a jelenlegi egyetemi kutatási lehetőségek egyre inkább nemzetközi szinten is megállják a helyüket és ennek köszönhetően egy elég erős kutatócsoport jött létre a témában.
TF: Mi a célja a kutatásodnak? Lesz egy konkrét módszer, amivel több ilyen szerkezetű híd készülhet majd?
JB: Az eddigi kutatásban eljutottunk addig, hogy közvetlen méretezésre alkalmas új eljárásokat dolgoztunk ki Dunai László és Kövesdi Balázs vezetésével, amelyek beépülnek majd az új európai acélszerkezeti szabványba is, ezzel segítve a tervezőket.
Emellett egy K+F+I projekt keretében kutatási fázisban van egy kis- és közepes fesztávolságú áthidalásokra alkalmas gerendatípus kifejlesztése. Jelenleg készülnek a prototípus gerendák. Tehát ilyen szempontból is ígéretes a téma.
Méretezési eljárás fejlesztés
Bencének ezúton is gratulálunk a díjhoz, és további sok sikert az ígéretes kutatáshoz. Aki további információkat szeretne olvasni a trapézlemez gerincű tartókról, itt megteheti.
Tanulmányok 2012 BSc diploma, építőmérnök (híd és geotechnika szakirány) 2014 MSc diploma, okleveles szerkezt-építőmérnök 2015-2017 PhD hallgató 2017- doktorjelölt
Díjak és elismerések 2018 Vinnakota díj (SSRC c/o AISC) 2017 Szittner Antal díj 2016, 2017 ÚNKP: Új Nemzeti Kiválósági Program ösztöndíja, Emberi Erőforrások Minisztériuma 2015 Pro Progressio Alapítvány diplomadíja 2015 OTDK I. helyezés és III. helyezés 2014 TDK I. helyezés 2013 Scientia et Conscientia Alapítvány Ösztöndíja 2013 Civil Engineering Optimal Solutions Kft. Különdíja 2013 TDK I. helyezés 2012 Kennedy-Ungár Kuratórium dicsérete 2012 József Nádor Ösztöndíj 2011, 2013 Köztársasági ösztöndíj 2011 TDK II. helyezés 2010 TDK III. helyezés |