2017. November 07.
Idén harmadik alkalommal rendezték meg az Általános- és Felsőgeodézia Tanszéken, az MMK Geodéziai és Geoinformatikai Tagozatával közösen a Mérnökgeodézia Konferenciát.
Az esemény egyedülálló a geodézia területén szervezett rendezvények között abban, hogy alapvetően a mérnökgeodézia új eredményeivel, innovatív megoldásaival, valamint a követendő szakmagyakorlat bemutatásával foglalkozik. A konferencián a szervezők nem csak geodéta előadókat hívnak meg, hanem a szakterület aktuális kérdéseivel foglalkozó társszakmák képviselőit is. Idén Kolozsvári Nándor építőmérnök tartott élénk érdekélődést és számos hozzászólást kiváltó előadást a Közutak Építésének Szabályozásáról szóló jogszabályról, illetve a hozzá szorosan kapcsolódó műszaki előírásokról, ezek gyakorlati vonatkozásairól.
A konferencia helyszíne a tanszék Rédey, illetve Bodola komparátor terme volt, ahol korszerű környezetben lehetett vendégül látni a közel száz részvevőt.
A konferencián a szóban elhangzott tíz előadás mellett a poszter szekcióban öt poszter előadás szerepelt. Minden előadás után kérdésekre és hozzászólásokra is volt lehetőség, melyek során helyenként élénk vita alakult ki. A nagy szakmai gyakorlattal rendelkező előadók mellett hagyományosan fiatal előadóknak is megszólalási lehetőséget biztosítanak a szervezők, így az idei konferencián a kar két diákja is szerepelt. Ács Ágnes MSc-s diák a BSc diplomatervének és TDK dolgozatának eredményeit mutatta be, Kalmár Tibor pedig társszerzőként konzulensével a készülő BSc diplomatervének érdekességeiről számolt be.
Az előadások után kerekasztal beszélgetésre következett, ahol három a szakterületet érintő kérdésről vitáztak, beszélgettek a részvevők.
Az alábbi előadások hangzottak el:
- Magyar János (FTVV Kft.): Acélkémény áthelyezés geodéziai irányítása a Dunai Finomító területén
- Kolozsvári Nándor (INNOTESZT Kft.): A Közutak Építésének Szabályozásában (KÉSZ) rejlő lehetőségek és kihívások
- Takács Bence, Siki Zoltán (BME ÁFGT): Mérnökgeodéziai hálózatok és alkalmazási tapasztalatok
- Lennert József (PhgSys Kft.): Ellenőrzési tapasztalatok mérnökgeodéziai feladatoknál
- Égető Csaba, Kalmár Tibor (BME ÁFGT): Folyók fölötti magasságátviteli technikák és összehasonlításuk
- Ács Ágnes (BME): Interferométer felhasználása kalibrációs célokra
- Wéber József, Czuczai Tamás (Wéber 2000 Kft.): Egy sérült tartállyal kapcsolatos geodéziai mérések
- Kiss Albert (Talppont Kft.): Épületszerkezetek méretellenőrzése során előforduló jellegzetességek, pontossági kockázatok
- Berényi Gábor (GeoCAD Bt.): Tervezési alaptérkép készítést és bányamérést segítő programok
- Szabady Zsolt (Datakart Kft.): Trendek a geodézia és a geoinformatika területén, az Intergeo 2017 tükrébeni
A posztereken pedig ez az öt előadás szerepelt:
- Lovas Tamás, Rehány Nikolett, Somogyi József, Barsi Árpád (BME) Esztergomi vár építészeti felmérésének UAV és lézerszkenneres támogatása
- Siki Zoltán (BME): Kiterjesztett valóság alkalmazása az oktatásban avagy digitális homokozó nem csak kicsiknek
- Rózsa Szabolcs, Siki Zoltán (BME): Szimultán helymeghatározás és térképezés nyílt forráskódú szoftverekkel
- Siki Zoltán (BME/DigiKom): GeoEasy 3.0
A konferencia részletes programja, az előadók prezentációi és a konferencián készült fényképek az MMK Geodéziai és Geoinformatikai Tagozat honlapján érhetők el. A rendezvényen a kollégium Vásárhelyi Videó Stúdiója felvételt készített, mely hamarosan szintén felkerül a honlapra. A fenti honlapon a korábbi rendezvények anyagai is megtalálhatóak.
Az MMK Kamarai Továbbképzési Testülete a rendezvényt a 4/2017 (IX.20.) határozatával kamarai továbbképzésként ismerte el.